» מאמרים

יצירת פרספקטיבה בציור                                                                                                       » בחזרה למאמרים

פרספקטיבה - עומק מרחבי, זווית ראייה והמרחק מנקודת המבט שלנו כלפי המרחב. על מנת ליצור אשליית פרספקטיבה בציור, אנו משתמשים בפרספקטיבה קווית ובפרספקטיבה אווירית או גוונית.

פרספקטיבה קווית - המרחק מנקודת המבט שלנו כלפי המרחב.
כאשר אנו ניגשים לצייר, אנו צריכים להחליט מהי תנוחת גובה העיניים. האם אנו מביטים על הסביבה מעמדה גבוהה, מגובה העיניים או מעמדה נמוכה.
אם אנו מביטים אל האופק מעמדה גבוהה, (עומדים על גבעה וצופים אל הנוף), קו האופק יראה רחוק יותר, (בחלקו העליון של הדף), הנוף יטה כלפי מעלה אל נקודת ההעלמות באופק - נקודת המגוז.
אם נמתח קווים דמיוניים מהעצים,הבתים ושאר האובייקטים שבנוף, כל הקווים יפגשו בנקודה דמיונית אחת באופק - היא נקודת המגוז.
אם אנו מביטים אל האופק מגובה העיניים, (הולכים ברחוב ), קו האופק יראה במרכז, (בחלק האמצעי של הדף), הנוף יטה כלפי המרכז אל נקודת המגוז.
אם אנו מביטים אל האופק מעמדה נמוכה, (יושבים על המדרכה), קו האופק יראה קרוב, (בחלק התחתון של הדף), הנוף יטה כלפי מטה אל נקודת המגוז.

פרספקטיבה אווירית או גוונית - האוויר שקוף, ככל שהוא רחוק מנקודת המבט שלנו, הוא מקבל גוון כחול-סגלגל או כחול-אפרפר ומטשטש ונמוג. כך גם העצמים בטבע, ככל שהם רחוקים יותר מנקודת המבט שלנו, כך הם מטשטשים בשל חוסר שקיפות האוויר. בציור אנו קוראים לזה מסך עשן.
הגוונים הכהים הם אלה הקרובים אלינו בעוד שהבהירים נראים רחוקים יותר ומטושטשים.
העצמים הקרובים אלינו ברורים יותר וצבעיהם עז. העצמים הרחוקים מטושטשים יותר, פחות חדים וצבעיהם דהויים- אפרפרים.

כדי ליצור אשליית פרספקטיבה טובה בציור, אנו משתמשים בפרספקטיבה קווית ובפרספקטיבה גוונית.